Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

31.03.2016 - Nabór wniosków o sfinansowanie kosztów egzaminu lub uzyskania licencji w ramach PO WER

Projekt realizowany w ramach inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

 

Informujemy, że z dniem 01.04.2016r. rozpocznie się nabór wniosków o sfinansowanie kosztów egzaminu lub uzyskania licencji.

Wsparcie będzie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Oś Priorytetowa 1 Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Pomoc adresowana jest do 5 osób bezrobotnych (2 kobiet i 3 mężczyzn), które są w wieku 18-29 lat ( tj. ukończyły 18 rok życia a nie ukończyły 30 roku życia), nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu ( tzw. młodzież NEET ¹) ) oraz należą do niżej wymienionych grup:

Grupa bezrobotnych (tzw. grupa wiodąca)

Liczba osób bezrobotnych planowana do aktywizacji w 2016r.

Ogółem

w tym kobiet

Osoby o niskich kwalifikacjach 3)

2

1

Osoby pozostałe, tj. takie, które nie należą do ww. grup oraz grupy osób niepełnosprawnych

3

1

1) osobą z kategorii NEET jest osoba, która spełnia łącznie trzy następujące warunki: nie pracuje (jest bezrobotna lub bierna zawodowo), nie kształci się (nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym) nie szkoli się (nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. W procesie oceny czy dana osoba nie szkoli się, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET zostanie zweryfikowane czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).

2) osoba o niskich kwalifikacjach – to osoba posiadająca, zgodnie z Międzynarodową Standardową Kwalifikacją Kształcenia, wykształcenie maksymalnie na poziomie ISCED 3 czyli wykształcenie ponadgimnazjalne (do ww. grupy nie kwalifikuje się osób o wykształceniu policealnym, pomaturalnym i wyższym).

Urząd zastrzega prawo:

 

  • odmowy realizacji wniosku jeśli:

    a) prognozowany koszt egzaminu/licencji wskazanego przez osobę bezrobotną przekroczy założony przez Urząd próg finansowania wsparcia dla osoby bezrobotnej w ramach projektu, w tym w ramach pojawiających się oszczędności w projekcie.

    b) na etapie podpisania przez osobę bezrobotną oświadczenia o przystąpieniu do projektu (oświadczenie będzie podpisane przed podpisaniem umowy o sfinansowanie kosztów egzaminu/uzyskania licencji) Urząd ustali, że osoba bezrobotna nie należy już do grupy wiodącej dla projektu, która określona zostanie dla niej na etapie przyjęcia wniosku do realizacji.

  • przyjęcia wniosku do realizacji jeśli lista kandydatów zostanie już w pełni zagospodarowana lub jeśli osoba wnioskująca o aktywację nie będzie przynależeć do grupy wiodącej, dla której zgodnie do przyjętych założeń projektowych zabezpieczona została określona liczba miejsc na ww. liście.

Zasady naboru wniosków

Gdzie można pobrać i złożyć wniosek wraz z załącznikami?

u doradcy klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu i Oddziale zamiejscowym urzędu, który:

  • dokona oceny, czy osoba bezrobotna spełnia warunki formalne do uzyskania wsparcia, w tym w ramach realizowanego projektu,

  • poinformuje osobę bezrobotną o zasadach realizacji usługi, w tym o konieczności zachowania statusu osoby bezrobotnej do dnia przystąpienia do egzaminu lub uzyskania licencji,

  • w uzasadnionych przypadkach skieruje osobę bezrobotną do pośrednika pracy i/lub doradcy zawodowego celem uzyskania opinii,

  • zapozna się z przedstawionym przez osobę bezrobotną uzasadnieniem potrzeby udzielenia wsparcia,

  • dokona wstępnej weryfikacji wniosku wraz załącznikami,

  • sporządzi opinię do wniosku dotyczącą celowości objęcia osoby bezrobotnej wsparciem w ramach sfinansowania kosztów egzaminu lub uzyskania licencji.

Kto może złożyć wniosek?

  • osoba zarejestrowana w tut. Urzędzie,

  • posiadająca status osoby bezrobotnej,

  • której przypisany został II profil pomocy,

    w uzasadnionych przypadkach wsparciem w niniejszym zakresie mogą uzyskać osoby bezrobotne, którym przypisano I profil pomocy.

  • której wsparcie wynika z ustalonego Indywidualnego Planu Działania,

  • nie jest objęta inną formą aktywizacji,

  • która uzasadniła potrzebę udzielenia tej formy pomocy poprzez uprawdopodobnienie:

    • podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej np. przedkładając deklarację zatrudnienia od przyszłego pracodawcy,

    • uruchomienia działalności gospodarczej po przystąpieniu do egzaminu i uzyskaniu określonych tym egzaminem kwalifikacji.

Zakres wsparcia

  • osoba zainteresowana uzyskaniem wsparcia może wskazać tylko jeden rodzaj egzaminu lub licencji.

Zasady rozpatrywania wniosków:

  • opinia doradcy klienta w zakresie:

    - spełnienia warunków formalnych do objęcia usługą - wynikających z Ustawy o promocji zatrudnienia (…) oraz z założeń realizowanego projektu,

    - oceny realnych szans na podjęcie pracy zgodnie z uzyskanymi w wyniku przystąpienia do egzaminu uprawnieniami lub licencją,

    - ustalenia w ramach Indywidualnego Planu Działania ścieżki aktywizacji zmierzającej do pozyskania zatrudnienia/podjęcia działalności gospodarczej,

  • opinia specjalisty ds. rozwoju zawodowego w zakresie:

    - spełnienia warunków formalnych do udzielenia wsparcia poprzez sfinansowanie kosztów egzaminu lub uzyskania licencji - wynikających z Ustawy o promocji zatrudnienia (…) oraz z założeń realizowanego projektu,

    - spełnienia warunków formalnych aby przystąpić do egzaminu/uzyskać licencję - wynikających z innych przepisów prawa,

  • pisemne poinformowanie wnioskodawcy o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie do 30 dni od daty przyjęcia wniosku,

  • objęcie wnioskodawcy przez doradcę zawodowego usługą informacji zawodowej.

Ważne informacje

Egzaminy wyłączone z finansowania:

Egzaminy dla osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Koszty dojazdów

  • W roku bieżącym Urząd nie będzie dokonywał refundacji kosztów dojazdu na egzamin.

Jak realizowana jest usługa

Szczegółowe informacje na temat realizacji usługi można uzyskać:

  • od specjalistów ds. rozwoju zawodowego tut. Urzędu w Wydziale Szkoleń (parter, pokój nr 9, 10),

  • na stronie internetowej Urzędu www.urzadpracy.pl w zakładce „Bezrobotni i poszukujący pracy” → „Formy aktywizacji bezrobotnych i poszukujących pracy” → „Szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji” → ”Egzaminy i licencje” (czytaj więcej).

 

Metryka strony

Data publikacji 31.03.2016
Data modyfikacji 24.08.2016 Rejestr zmian
Osoba publikująca: Bożena Zachwyc
Wydział Ewidencji, Rejestracji i Świadczeń
Autor : Anna Sudora
Liczba wejść: 321