Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Realizacja projektu w ramach PO WER w latach 2017 - 2018

Od stycznia 2017 r. Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu przy wsparciu środkami Unii Europejskiej realizuje projekt „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie wałbrzyskim ziemskim i wałbrzyskim grodzkim (III)” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Budżet projektu na lata 2017/2018 wynosi prawie 9.812,4 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 8.851,7 tys. zł. Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie wałbrzyskim i mieście Wałbrzychu.

Pomoc adresowana jest do 805 osób bezrobotnych (kobiet i mężczyzn) w wieku 18-29 lat (tj. osób, które ukończyły 18 rok życia a nie ukończyły 30 roku życia), pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), należących do określonych grup bezrobotnych, tj.:

  1. niepełnosprawnych,
  2. długotrwale bezrobotnych,
  3. o niskich kwalifikacjach,
  4. pozostałych grup bezrobotnych (nie należących do osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych oraz o niskich kwalifikacjach).

Wybór osób rekrutowanych do projektu przebiegać będzie zgodnie z zasadami równości szans i dążyć będzie do zwiększenia aktywności zawodowej kobiet defaworyzowanych na rynku pracy, co oznacza, że min. 50% wśród uczestników stanowić będą kobiety, zaś pozostałe 50% mężczyźni.

W ramach projektu dla każdego/j z uczestników/czek zostanie skierowana konkretna oferta aktywizacji, którą poprzedzi analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego/j uczestnika/czki. Na tej podstawie PUP realizować będzie odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy. Stąd wszyscy uczestnicy/czki projektu zostaną objęci Indywidualnym Planem Działania, skorzystają z usług pośrednika pracy bądź doradcy zawodowego. Uzyskają możliwość odbycia stażu i otrzymania stypendium za czas udziału w powyższej formie. Kobiety i mężczyźni zainteresowani założeniem własnej firmy będą mogli ubiegać się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Bezrobotni będą mogli zdobyć lub podwyższyć kwalifikacje lub kompetencje poprzez udział w szkoleniu indywidualnym lub poprzez skorzystanie z bonu szkoleniowego. Uczestnicy/czki projektu, którzy zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania będą mogli zabiegać o otrzymanie bonu na zasiedlenie. Bezrobotni uzyskają możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, które nastąpi w wyniku umowy zawartej między pracodawcą a Powiatowym Urzędem Pracy w Wałbrzychu w ramach prac interwencyjnych bądź też doposażenia stanowiska pracy. Wszystkie powyższe usługi adresowane do mieszkanek i mieszkańców miasta Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego są bezpłatne.

Projekt zakłada:

  • ogólny wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla uczestników nie kwalifikujących się do żadnej z niżej wymienionych grup docelowych – na poziomie co najmniej 43%,
  • dla osób niepełnosprawnych - wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 17%,
  • dla osób długotrwale bezrobotnych - wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 35%,
  • dla osób o niskich kwalifikacjach - wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 48%.

Informacji w ww. zakresie udzielają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Szczegółowe informacje dotyczące Funduszy Europejskich i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój można znaleźć na stronach internetowych https://www.mr.gov.pl, http://www.power.gov.pl/, www.mapadotacji.gov.pl

 

 


 

Metryka strony

Data publikacji 09.02.2017
Data modyfikacji 19.04.2018 Rejestr zmian
Osoba publikująca: Beata Uhryn
Autor : Agnieszka Matysiak
Liczba wejść: 21900