Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
23 lutego 2009

23.02.2009 - Informacja dla osób zarejestrowanych - dotyczy utraty statusu...

POUCZENIE

 

  1. Zgodnie z art. 33 ust.4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U nr 69 z 2008 poz.415 z późniejszymi zmianami) traci status osoby bezrobotnej osoba, która

    1. nie stawiła się w Powiatowym Urzędzie Pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomiła w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje na okres 3 miesięcy od dnia nie stawienia się w wyznaczonym terminie

    2. nie spełnia warunków, o których mowa w art.2 ust.1 pkt.2 cytowanej ustawy

    3. odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddaniu się badaniom lekarskim lub psychologicznym mającym na celu ustalenia zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie.

    Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres:

    a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,

    b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy,

    c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

    4. z własnej winy przerwała szkolenie, staż lub wykonywanie prac, o których mowa w art.73a (prace społecznie użyteczne) lub inną formę pomocy określonej w ustawie. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia przerwania na okres wskazany jak wyżej w pkt.3

    5. po skierowaniu nie podjęła szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac określonych w art.73a lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia następnego po dniu skierowania, na okres wskazany jak wyżej w pkt.3

    6. otrzymała jednorazowe środki z PFRON lub innej instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje następnego dnia po otrzymaniu w/w środków.

    7. rozpoczęła realizację indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego. Pozbawienia statusu bezrobotnego następuje od dnia następnego po dniu podpisania kontraktu.

    8. podpisała kontrakt socjalny . Pozbawienia statusu bezrobotnego następuje od dnia następnego po dniu podpisania kontraktu.

    9. przerwała z własnej winy program przygotowania zawodowego dorosłych , nie przystąpiła do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub sprawdzającego.

    10. pozostaje niezdolna do pracy wskutek choroby lub przebywania w zamkniętym ośrodku odwykowym przez nieprzerwany okres 90 dni. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego.

    Za okres nieprzerwany, uważa się okresy niezdolności do pracy w sytuacji jw., gdy każda kolejna przerwa między okresami wynosi mniej niż 30 dni.

    11. nie przedstawiła zaświadczenia o niezdolności do pracy wskutek choroby tj. druku ZLA Nie przedstawienie zaświadczenia w wyznaczonej formie (druk ZLA) skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego z pierwszym dniem niezdolności do pracy.

    12. w przypadku zmiany miejsca zameldowania, jeżeli nie stawi się w ciągu 14 dni od zmiany miejsca zameldowania w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla nowego miejsca zameldowania.

    13. złożyła wniosek o pozbawienia statusu bezrobotnego.

  1. Bezrobotny jest zobowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zaistnienia okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego (art.74 ustawy). Obowiązek zawiadamiania urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia leży wyłącznie po stronie bezrobotnego.

  1. Bezrobotny, który utracił status bezrobotnego i prawo do zasiłku na okres krótszy niż 365 dni z powodu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, pozarolniczej działalności gospodarczej lub uzyskiwaniu przychodu z innego tytułu niż zatrudnienie lub inna praca zarobkowa w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę i zarejestrował się w terminie 14 dni od dnia ustania zatrudniania, zaprzestania wykonywania innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub osiągania w/w przychodu, nabywa prawo do zasiłku na okres skrócony o okres pobierania zasiłku przed utratą statusu bezrobotnego.

  1. Bezrobotny, który w okresie krótszym niż 10 dni przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, nie zostaje pozbawiony statusu osoby bezrobotnej , jeżeli o zamierzonym pobycie lub pozostawaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił urząd pracy. Za okres ten zasiłek nie przysługuje. Całkowity okres zgłoszonego pobytu za granicą oraz braku gotowości do podjęcia pracy lub innego powodu nie może przekroczyć łącznie 10 dni! w okresie jednego roku kalendarzowego.

  1. Bezrobotny jest zobowiązany do składania lub przesyłania urzędowi pracy pisemnego oświadczenia o przychodach w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodu pod rygorem odpowiedzialności karnej.

    W razie niedokonania tych czynności zasiłek lub inne świadczenia z tytułu bezrobocia przysługują do dnia złożenia oświadczenia.

 


 

 

Metryka strony

Data publikacji 23.02.2009
Data modyfikacji 29.10.2010 Rejestr zmian
Osoba publikująca: Beata Uhryn
Zespół ds. Analiz, Statystyki i Zamówień Publicznych
Autor : Małgorzata Śnieżek
Liczba wejść: 4994